Site icon Editia de Dimineata

Campion mondial la 10 ani. România, din nou pe podium

În perioada 10-14 septembrie 2021 s-au desfășurat Campionatele Mondiale de telegrafie viteză în localitatea Igalo, Muntenegru.

România are un nou campion, de data aceasta la radioamatorism. Un elev de 10 ani, din Piatra Neamț, a bătut toate recordurile obţinute până acum.

Scutaru Ianis a obținut un nou record mondial de viteză la categoria absolută la testul de RUFZ, confirmând recepția unui indicativ la viteză de 1061 semne/minut.

Performanţa sa a fost susţinută şi de colegii din echipa României, care au clasat ţara noastră pe locul III la nivel mondial, înaintea unor state cu tradiţie în domeniu, arată stiri.tvr.ro.

Românii s-au înfruntat cu sportivi seniori, cei mai aprigi din Belarus şi Rusia, unde sunt şcoli specializate în acest sport.

Echipa României a obținut un record de 30 de medalii la individual (2 medalii de aur, 9 de argint și 19 de bronz ) și locul 3 pe națiuni din 21 de țări participante de pe 3 continente.

sursa foto: radioamator.ro