Site icon Editia de Dimineata

David Popovici este de neoprit. O nouă medalie de aur

Sportivul David Popovici a cucerit și medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Campionatului European de nataţie pentru juniori de la Otopeni.

Popovici a încheiat cursa în 1:45,45, cu peste două secunde înaintea sportivului care a terminat pe locul 2, Lorenzo Galossi (1:47,71), iar pe trei a terminat britanicul Jacob Whittle, cu timpul 1:47.71.

Popovici a câştigat aurul european la juniori şi marţi, la ştafetă masculin 4X100 m liber.

În formula David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea, Rebecca-Aimee Diaconescu, ștafeta mixtă 4×100 m liber a României a încheiat finala pe locul al doilea.

Cei patru fantastici tricolori au cucerit medalia de argint pentru ștafeta României, calificată în ultimul act de același David Popovici alături de Ștefan Cozma, Anastasia Bako, Irina Preda. Toți cei șapte înotători au fost răsplătiți cu medaliile de argint, chiar dacă pe podium au urcat doar finaliștii.

David Popovici, în vârstă de 17 ani, triplu campion european de juniori, are de apărat titlurile la 50, 100 și 200 de metri liber.