Site icon Editia de Dimineata

ȘOC LA EURO 2020. Mijlocașul Christian Eriksen s-a prăbușit și a fost resuscitat direct pe teren. Ce nu s-a văzut la tv (2x VIDEO)

Meciul dintre Danemarca și Finlanda de la Campionatul European 2020 a fost oprit în minutul 43, când mijlocașul danez Christian Eriksen, în vârstă de 29 de ani, s-a prăbușit la marginea terenului.

Fără să fie lovit de vreun adversar, mijlocașul echipei Inter Milano a căzut și a rămas inconștient pe gazon.

Echipele medicale au intervenit imediat şi s-a început resuscitarea fotbalistului danez chiar pe gazon (a fost folosit și defibrilatorul).

Jucătorii danezi au făcut un paravan în jurul colegului lor și nu s-au putut opri din plâns.

După mai multe minute, jucătorul a fost transportat pe targă în afara terenului și meciul a fost suspendat.

Cineva (cel mai probabil din staff) l-a surpins într-o fotografie la părăsirea terenului. Ce nu s-a putut vedea la tv întrucât existau persoane cu pânze care încercau să facă paravan- se afla pe targă, cu masca de oxigen pe figură și cu o mână la cap. Încerca parcă să își revină în urma șocului.

După minute bune de panică generală, UEFA a anunțat că starea fotbalistului a fost stabilizată la spital.

Inițial partida de la Copenhaga a fost suspendată. A avut loc o şedinţă de urgenţă cu reprezentanţii celor două echipe şi arbitrii, iar UEFA a anunțat că partida se va relua la 21.30.

Federaţia daneză a anunțat că Eriksen este conştient și se află la Righospitalet pentru investigaţii suplimentare.

UPDATE

Giuseppe Marotta, CEO al Inter Milano, a declarat, după ce a primit informaţii de la spitalul în care se află Eriksen, că există un „optimism precaut” în ceea ce priveşte sănătatea jucătorului danez, informează News care citează marca.com.
Potrivit tatălui fotbalistului, Eriksen este conştient şi vorbeşte, a spus impresarul jucătorului.
„Christian Eriksen este conştient şi este supus mai multor analiza la spital”, a anunţat federaţia daneză.
UPDATE 2
Meciul s-a reluat

Vizibil marcați de momentul dramatic petrecut în prima repriză (prăbușirea lui Christian Eriksen pe teren), jucătorii Danemarcei au pierdut primul meci disputat la Campionatul European, sâmbătă, la Copenhaga, în fața reprezentativei Finlandei (debutantă la un turneu final), scor 1-0.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Pohjanpalo, în minutul 60.