2 mai 2024, 15:51

Aur pentru România, la haltere. Loredana Toma, dublă campioană mondială

În a 8-a zi a Campionatelor Mondiale de la Bogota, competiție de calificare pentru Jocurile Olimpice din 2024, halterofila Loredana Toma a obținut două medalii de aur: la smuls și la total.

Loredana s-a situat pe primul loc la categoria 71 de kilograme. A avut un total de 256 de kilograme. Performanța româncei reprezintă, potrivit gsp.ro, un nou record mondial la seniori.

La stilul smuls, Loredana a terminat prima, cu o încercare 119 kg, și a luat aurul.

La stilul aruncat, Loredana Toma a terminat pe locul 4, cu două încercări reușite: 133 kg și 137 kg.

La total, unde se adună kilogramele celor mai bune încercări la probele smuls și aruncat, Loredana a ieșit pe primul loc. Astfel, a obținut o a doua medalie de aur, precizează sursa citată.

Loredana este componentă a lotului Național de Seniori, e cea mai titrată halterofilă a României și cea mai bună sportivă din Europa în 2021. Ea e legitimată la CS Rapid, precizează Comitetul Olimpic și Sportiv Român, în pagina sa de Facebook.