24 aprilie 2024, 22:51

Avem viitor la atletism. România a cucerit 9 medalii la Campionatele Balcanice de juniori

La Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori indoor de la Istanbul, România a reușit să obțină 9 medalii, 3 de aur, 2 de argint şi 4 de bronz.

Aurul a fost cucerit de Talida Sfârghiu – 1.500 m (4:33.89), Maria Sîrbu – 3.000 m (9:50.62) şi Cristian Voicu – 800 m (1:52.78).

Cele două medalii de argint au fost obținute de Maria Mihalache – 60 m (7.60) şi Dariana Grigoroiu – 60 mg (8.85), iar medaliile de bronz au fost câştigate de Ioana Ştirbu – lungime (5,96 m), Daniel Gheorghe Rus – 3.000 m (8:45.79) şi de ştafetele de 4×400 m, la feminin (Adina Cîrciogel, Maria Mihalache, Antonia Bodnariuc, Talida Sfârghiu – 3:55.05) şi masculin (Antonio Cuţureanu, Remus Niculiţă, Robert Mihăiţă Simion, Cristian Voicu – 3:26.32).

În clasamentul final, România a fost devansată de Turcia, cu 8-6-7, şi de Ucraina, cu 4-0-0. La feminin, Grecia a terminat pe primul loc, cu 2 medalii de aur şi 5 de argint, urmată de România, 2-2-2, şi Croaţia, 2-1-3. România a terminat pe trei la masculin, cu 1-0-2, după Turcia, 7-4-3, şi Ucraina, 2-0-0, transmite agerpres.ro.

sursa foto: puterea.ro