CITIRE

Cadeții români au câștigat trei medalii de aur la ...

Cadeții români au câștigat trei medalii de aur la Campionatele Balcanice de atletism

253 de atleți au participat la Campionatele Balcanice rezervate cadeților, ajunse la cea de-a 17-a ediție. Sportivii români au câștigat trei medalii de aur, șase medalii de argint și cinci de bronz.

Conform Federației Române de Atletism, românii au obținut următoarele performanțe:

Locul 1: Andrea Lungu (disc – 45,54 m), Mădălina Sîrbu (9:59,33), Ioana Știrbu (lungime – 5,92 m);
Locul 2: Corina Pantea (ciocan – 57,87), Dragoș Nicorici (ciocan – 70,66 m), Marius Vasile (greutate – 18,15 m), Raul Dan (1500 m – 4:12,57), Georgiana Timu (lungime – 5,66 m), 4X100 feminin (Știrbu/Grigoriu/Bisericescu/Ilinoiu);
Locul 3: Robert Simion (110 mg – 14,15), Tabita Teușan (800 m – 2:14,78), Adrian Bondoc (800 m – 1:57,32), Alisia Paruba (suliță – 40,96 m; prima poziție, a sârboaicei Adriana Vilagos, a fost în afară de concurs), Cristian Meheș (ciocan – 65,88 m).

La Campionatele Balcanice rezervate tinerilor cu vârsta sub 18 ani au participat atleți din 16 țări. Concursurile au avut loc pe Stadionul Olimpic din Istanbul.

Sursă cover foto: Federația Română de Atletism