4 iunie 2026, 4:53

China a exportat 220 de miliarde de măști în 2020

Există și industrii sau țări care fac din pandemie un beneficiu economic. Una dintre țările care a exportat masiv echipamente medicale în anul trecut este China.

China este una dintre puținele țări care au atins o creștere economică pozitivă în 2020 (+ 2,3%), în mare parte determinată de producția de echipamente împotriva Covid-19.

China a exportat aproximativ 220 de miliarde de măști chirurgicale anul trecut, a anunțat Ministerul Comerțului.

Această cifră spectaculoasă este echivalentul a aproximativ 40 de măști de fiecare persoană care trăiește în afara Chinei.

Prima țară afectată de coronavirus, China s-a impus rapid ca principalul producător de măști din lume, Beijingul nu ezită să le folosească la nivel diplomatic ca donații – foarte mediatizate – în străinătate.

China a exportat, de asemenea, 2,3 miliarde de costume de protecție și un miliard de truse de testare împotriva virusului, a declarat reporterilor ministrul adjunct pentru Comerț Qian Keming.

Pentru China, aceasta este „o contribuție importantă la lupta globală împotriva epidemiei”, a spus el.

Puteți să îi spuneți cum vreți. Poate chiar profit.

Sursa foto: unsplash.com

ARTICOLE ASEMĂNĂTOARE

Comentariile sunt oprite pentru acest articol