2 mai 2024, 16:04

David Popovici, învingător la 200 m liber la Naţionalele de la Otopeni

Un înotător chinez a doborât recordul mondial la 100 m liber, deţinut de David Popovici/Foto: Profimedia

David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, şi-a trecut în cont a doua medalie de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, după ce a câştigat joi detaşat finala de la 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 10/100, în cea mai rapidă cursă a lui din acest an.

Popovici (CS Dinamo), care în serii a fost de asemenea cel mai rapid cu 1 min 47 sec 41/100, a fost urmat în clasament de Mihai Gergely (CSM Constanţa) – 1 min 51 sec 27/100 şi de Andrei Robert Badea (CSA Steaua) – 1 min 51 sec 86/100. Cu o zi înainte, Popovici a obţinut titlul de campion naţional la 50 m liber.

Timpul lui Popovici din finala de joi este mai bun faţă de cel cu care a câştigat proba de 200 m liber la concursul Antwerp Diamond Speedo din martie, dar este mai slab decât cel de la ultima mare competiţie în bazin olimpic, Mondialele de la Fukuoka, când a ocupat locul patru.

Recordul naţional la 200 m liber îi aparţine tot lui Popovici (1 min 42 sec 97/100), fiind stabilit la Europenele de la Roma din 2022.