24 martie 2024, 3:05

David Popovici, un nou record. Aur și argint la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima

România cucerește aurul la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima (Peru).

Echipa masculină a României, formată din David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, a câștigat medalia de aur în proba ştafetă 4×100 m liber, iar Popovici a stabilit un nou record al competiţiei în primul schimb (100 m liber), 47 sec 07/100.

În finala probei de 400 m liber, Vlad Stancu a obţinut medalia de argint, în 3 min 48 sec 38/100, devansat de brazilianul Stephan Severink, 3 min 48 sec 27/100. Al treilea s-a clasat polonezul Krzysztof Chmielewski, în 3 min 49 sec 34/100.

Aissia Claudia Prisecaru şi Rebecca Aimee Diaconescu s-au calificat în finala probei de 100 m spate, după ce au fost înregistrate în semifinale cu al patrulea timp (1:02.59), respectiv al cincilea timp (1:02.64).

Finala probei de 100 m spate feminin este programată pe 1 septembrie, la ora 03:23 (ora României).

România participă cu nouă înotători la Mondialele de juniori la Lima, notează agerpres.ro.

sursa foto: Facebook