18 aprilie 2024, 16:30

Din nou aur pentru David Popovici la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima

O nouă medalie pentru David Popovici la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima.

Sportivul român a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, miercuri. Antrenat de Adrian Rădulescu, el a fost cronometrat cu timpul de 1 min 46 sec 18/100, un nou record al competiţiei.

Victoria lui David Popovici a fost una clară, diferența față de următorii clasați fiind de +02.80 (Meszaros) și +02.87 (Bertoni).

Pentru Popovici a fost a doua medalie de aur obţinută la Lima, după cea din proba de ştafetă 4×100 m liber.

Andra Gorecki s-a clasat pe locul 4 în finala de la 200 m fluture, cu timpul de 2 min 15 sec 12/100.

România a cucerit până acum două medalii la Lima, prin aur prin ștafeta de 4×100 m liber ((David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu) și argint prin Vlad Stancu la 400 m liber.

sursa foto: sport.ro