23 aprilie 2024, 21:02

Două noi medalii obținute de sportivii români la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima

Lista medaliilor cucerite de sportivii români aflați la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima (Peru) continuă să se extindă.

Două noi medalii au fost câștigate.

Sportivii români au cucerit argint prin ştafeta combinată de 4×100 liber şi bronz prin Vlad Stancu la 800 m liber, joi.

Ştafeta combinată, în formula David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea, a ocupat locul secund la 4×100 m liber, cu timpul de 3 min 30 sec 39/100, fiind devansată de Ungaria, 3 min 30 sec 03/100, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat Italia, 3 min 32 sec 54/100.

La 800 m liber, Vlad Stancu a obţinut bronzul, cu timpul de 7 min 56 sec 14/100. Aurul a fost adjudecat de spaniolul Carlos Garach Benito (7:52.73), iar argintul a revenit turcului Batuhan Filiz (7:55.61).

Bianca Costea s-a clasat pe locul 4 în finala probei de 100 m liber feminin, fiind cronometrată cu timpul de 56 sec 21/100, la 29/100 de medalia de bronz.

sursa foto: sport.ro