Festivalul Tomatina este organizat în fiecare an în orașul spaniol Bunol, iar anual reușește să atragă ca un magnet turiști din toate colțurile lumii, dornici să ia parte la cea mai mare bătălie cu roșii de pe planetă.
În timpul acestui festival, străzile orașului sunt acoperite cu sucul roșiilor, care au fost folosite ca adevărate „arme”, care sunt aruncate în participanți.
Organizatorii ediției di acest an au aruncat în miile de participanți cu nu mai puțin de 145 de tone de roşii coapte din şase camioane de dimensiuni mari, iar tot orașul s-a transformat rapid într-o „mare” de roșu și portocaliu, potrivit Agerpres.

Sursă Foto: News18.com
Unii participanți, mai precauți, au purtat ochelari speciali pentru a se proteja, iar mai multe clădiri au fost acoperite cu prelate pentru a-și păstra intacte fațadele, în timp ce restul au fost redecorate pe măsură, creând un decor inspirat din filme.
Se pare că, celebrul festival Tomatina își are originile înapoi în anul 1945, când o altercație spontană a izbucnit între sătenii din Bunol și cum singurele „arme” avute la dispoziție au fost doar câteva roșii, aceștia nu au ezitat să se războiască cu ele.
Acest eveniment a fost și interzis, la un moment dat undeva prin anii 1950, în timpul dictaturii generalului Francisco Franco. Cu toate acestea, a reușit să supraviețuiască în amintirea oamenilor, reușind să revină în anii 1980. În prezent, festivalul Tomatina este cel mai cunoscut eveniment din regiunea Bunol și reușește să atragă anual mii de turiști din străinătate, dar și din Spania.
Municipalitatea locală a distribuit peste 20.000 de bilete pentru ediţia din acest an a festivalului, mai anunță Agerpres.
Sursă Cover Foto: thrillophilia.com


Comentariile sunt oprite pentru acest articol