29 martie 2024, 17:05

Fetele poartă greutăți pe umeri pentru România. Loredana Toma a câștigat 3 medalii de aur la Cupa Mondială de haltere

România cucerește trei medalii de aur la Cupa Mondială de haltere de la Roma, competiție de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokio (categoria silver).

Sportiva română Loredana Toma a concurat la categoria 64 kg și s-a impus la stilul smuls cu 113 kg, urmată de Maude Charron (Canada), cu 105 kg, şi de italianca Giorgia Bordignon, 102 kg.

La aruncat, sportiva antrenată de Constantin Urdaș a ocupat primul loc, cu 136 kg, urmată de Charron, cu 130 kg, şi de cubaneza Marina Rodriguez Mitjan, 124 kg, arată agerpres.ro.

La total, Toma a luat aurul cu 249 kg, urmată în clasament de Charron, cu 235 kg, şi Bordignon, 225 kg.

Luni, Elena Andrieș (categoria 49 kg) s-a clasat de trei ori pe locul 4: 178 kg la totalul olimpic, 82 kg la smuls și 96 kg la aruncat.

La competiţie participă 159 de sportivi din 42 de ţări.

sursa foto: Facebook