8 mai 2024, 18:45

Halep, nominalizată la jucătoarea lunii iulie. Cum poate fi susținută tenismena româncă

Simona Halep a fost nominalizată de WTA pentru titlul de jucătoarea lunii iulie 2019. Tenismena a câştigat, pe data de 13 iulie, turneul de la Wimbledon. Sportiva româncă ocupă locul 4 WTA, informează news.ro.

Halep a câștigat turneul de la Wimbledon după ce a învins-o în finală pe Serena Williams. Sportiva americancă a fost inclusă în ancheta realizată de WTA pentru oferirea titulaturii de tenismena lunii iulie. De asemenea, după ce a câștigat turneul de la Palermo, sportiva elveţiană Jil Teichmann este inclusă în rândul celor mai bune tensimene ale lunii iulie. A patra jucătoare nominalizată este letona Anastasija Sevastova, câştigătoarea turneului de la Jurmala, potrivit Hotnews.

Fanii Simonei Halep o pot susține pe site-ul WTA până sâmbătă, 3 august. Oficialii WTA vor anunța rezultatele anchetei luni.

Sursă cover foto: PlayTech