26 aprilie 2024, 14:05

Un înotător a câştigat aurul pentru România la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku

Înotătorul român David Popovici a câştigat medalia de aur la proba masculină de 100 de metri, stilul liber, în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European de la Baku. Sportivul român are 15 ani. Festivalul Olimpic al Tineretul European de la Baku va continua până la data de 27 iulie, potrivit Mediafax.

Nou record depășit de sportivul român

Românul a încheiat cu timpul de 49.82 secunde, nou record al FOTE, cel anterior fiind de 49.97. Pe locul 2 s-a situat Whittle Jacob din Marea Britanie. Pe locul 3 s-a poziționat danezul Nickelsen Rasmus, informează News.ro.

Performanțele României la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku

România are şase medalii până în prezent la Festivalul Olimpic al Tineretului European: judo – aur (Barbara Hagianu) şi argint (Alexandru Matei), lupte – aur (Georgiana Antuca) şi argint (Ana Maria Pârvu), nataţie – aur (David Popovici), respectiv gimnastică – argint (echipa feminină), conform Hotnews.

Sursă cover foto: ProSport