1 mai 2024, 6:54

Istorie în fotbalul românesc. CFR Cluj, campioana României!

După meciul cu Universitatea Craiova, CFR Cluj a devenit campioana României pentru a 6-a oară.

Clujenii au învins cu 3-1 pe CS Universitatea Craiova, într-un meci jucat pe „Ion Oblemenco”, cu titlul pe masă.

Scorul a fost deschis de Dan Nistor pentru Craiova în minutul 11. Vinicius (37) a egalat după o lovitură cu capul.În minutul 56, CFR se desprinde. Boli, nemarcat în mijlocul careului, marchează cu capul pentru 2-1. În minutul 76, Cosic îl faultează în careu pe Vincius, aflat însă într-o poziție suspectă de ofsaid și Deac înscrie din penalty, informează stiri.tvr.ro.

Meciul a trecut printr-o situație inedită. Fiind egalitate, Comitetul Executiv al FRF s-a decis să există două reprize de prelungiri și, dacă egalitatea persistă, penalty-uri. Aceasta decizie a fost luată deoarece 3 august este data-limită impusă de UEFA pentru anunțarea reprezentantelor fiecărei țări în cupele europene.

CFR Cluj a egalat acum în clasamentul all-time al titlurilor pe UTA și Chinezul Timișoara. Campioana României a triumfat pentru al treilea sezon consecutiv.

CFR a mai fost campioană în 2008, 2010, 2012, 2018 și 2019.

sursa foto: fanatik.ro