29 martie 2024, 15:23

La doar 15 ani, Cori Gauff își continuă parcursul la Wimbledon. Americanca s-a calificat în turul al treilea

Cori Gauff continuă să câștige la Wimbledon. Americanca, locul 313 WTA, în vârstă de 15 ani, s-a calificat în turul al treilea, după ce a trecut de semifinalista din urmă cu doi ani, slovaca Magdalena Rybarikova (139 WTA), scor 6-3, 6-3, conform Mediafax.

Sunt încă şocată că mă aflu aici. Am jucat bine în punctele când am fost sub presiune, nu mi-am permis să mă relaxez. Cred că pot bate pe oricine”, le-a declarat Gauff jurnaliștilor, potrivit un mesaj publicat de ABC News pe Twitter, transmite Mediafax.

Gauff n-a pierdut niciun set la Wimbledon, unde a trecut de trei etape de calificări înainte de a produce surpriza în turul 1, când a învins-o pe Venus Williams, cu un dublu 6-4. Americanca a devenit cea mai tânără jucătoare care câştigă un meci pe tabloul principal de la Wimbledon din 1991 încoace, potrivit Digi Sport.

Gauff a depășit mai multe recorduri în ultima perioadă, fiind remarcată de analiști pentru performanțele avute în competițiile sportive din ultimii ani. În anul 2017, americanca a devenit cea mai tânără jucătoare care a ajuns în finală la junioare la US Open, la doar 13 ani. Anul acesta, la doar 15 ani şi o săptămână, sportiva a obținut prima victorie la un turneu WTA, când „s-a născut o nouă stea la Miami”, potrivit jurnaliștilor de la Telekom.

Sursă cover foto: Adevărul