19 aprilie 2024, 4:18

Max Verstappen câștigă Marele Premiu al Campionatului Mondial de Formula 1

Marele Premiu al Canadei, de duminică de la Montreal, al Campionatului Mondial de Formula 1, a fost câștigat de pilotul Max Verstappen (Red Bull).

Verstappen (24 ani), deţinătorul titlului mondial, a obţinut astfel a şasea sa victorie în primele nouă etape ale sezonului 2022, după ce a luat startul din pole position în cursa desfăşurată pe Circuitul Gilles Villeneuve (4,361 km).

Pilotul olandez a reușit să-l devanseze cu 0,993 sec pe spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari), ocupantul locului secund, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat septuplul campion mondial britanic Lewis Hamilton (Mercedes), la 7 sec.

Următoarea etapă a Mondialului de Formula 1, Marele Premiu al Marii Britanii, se va disputa pe 3 iulie la Silverstone.