26 aprilie 2024, 15:19

Noi medalii pentru România la Campionatul Balcanic de atletism. Cine sunt sportivii care au reușit să cucerescă 18 medalii

România a participat la Campionatul Balcanic de atletism de la Praveţ (Bulgaria), unde a reușit să cucerescă 18 medalii, 5 de aur, 8 de argint şi 5 de bronz. Astfel ocupând locul al patrulea în clasamentul final al competiției.

Pe primul loc a fost Ucraina, cu 9-4-5, urmată de Grecia, 6-6-2, şi Turcia, 6-3-7.

La masculin, România a terminat a doua, cu 4-3-2, devansată de Ucraina, 7-1-3, şi urmată de Turcia, 3-1-5, etc.

La feminin, România s-a clasat pe 6, cu 1-5-3, după Grecia, 4-3-1, Serbia, 4-0-0, Bulgaria, 3-2-4, Turcia, 3-2-3, şi Ucraina, 2-3-2.

Medaliile de aur obținute marți sunt: Alin Alexandru Firfirică a câştigat la aruncarea discului (63,67 m), Alexandru Mihăiţă Novac s-a impus la aruncarea suliţei (77,90 m), o altă medalie de aur fiind obţinută de ştafeta feminină de 4×400 m (Camelia Florina Gal, Elena Mirela Lavric, Sanda Belgyan, Andrea Miklos – 3:39,52), arată agerpres.ro.

Medalii de argint au fost câştigate de ştafeta masculină de 4×400 m (David Iustin Năstase, Vlad Dulcescu, Mihai Cristian Pîslaru, Robert Parge – 3:12,43), Cosmin Ilie Dumitrache la 110 m garduri (14,22), Florina Pierdevară la 1.500 m (4:19,75), Bianca Florentina Ghelber la aruncarea ciocanului (69,96 m), Beatrice Puiu la heptatlon (5.497 puncte) şi Ligia Damaris Bara la săritura în înălţime (1,80 m).

Medaliile de bronz au fost obţinute de Răzvan George Roman la decatlon (6.555 puncte) şi Florentina Costina Iuşco la săritura în lungime (6,37 m).

sursa foto: Realitatea.net