19 aprilie 2024, 19:46

Noi medalii pentru România la Jocurile Mondiale de gimnastică aerobică de la Birmingham

Sportivii români au cucerit trei medalii la Jocurile Mondiale de la Birmingham (Alabama), Statele Unite.

La AEROBIC DANCE, echipa României – Sandra Dincă, Sarmiza Niculescu, Daria Mihaiu, Mirela Frîncu, Leonard Manta, Mihai Alin Popa, Darius Branda și Antonio Surdu – s-au clasat pe locul doi în finală, cu 17.900 puncte. Ungaria a luat aur, Azerbaidjan a câștigat argintul.

La GRUP, sportivii Marcelei Fumea și Mădălinei Cioveie au câștigat bronz. Gabriel Bocșer, Daniel Țavoc, Leonard Manta, Mihai Alin Popa, Darius Branda și Antonio Surdu s-au clasat cu 20.000 puncte pe locul al 3-lea, într-o finală câștigată de Italia, pe locul al doilea, Ungaria.

Tot bronz au câștigat la Trio -Gabriel Bocșer, Daniel Țavoc și Miruna Iordache- care au fost notați cu 20.288 punte. Aurul a fost al Ungariei, argint pentru Italia.

La gimnastică ritmică, Annaeliese Drăgan a terminat pe locul 6 în finala de la minge.

sursa foto: Facebook