19 aprilie 2024, 8:44

O nouă victorie pentru Simona Halep. Românca s-a calificat în sferturile de finală la Eastbourne

Românca a reușit o nouă victorie solidă, care a propulsat-o direct în sferturile de finală de la Eastbourne. Halep a învins-o pe slovena Polona Hercog cu un scor de 6-1, 4-6, 6-3, potrivit Digisport.ro.

Simona Halep a reușit să se impună încă din primul set, „reușind să avanseze rapid la 4-0 şi a câştigat cu 6-2, a avut o scădere de nivel în actul secund, când a servit mai slab, şi a cedat cu 4-6, dar a reuşit să revină la cârma jocului în „decisiv”, în care a avut 4-0 şi a încheiat cu 6-3”, mai anunță sursa citată anterior.

Până ieri, Halep și Hercog erau la egalitate (1-1) în meciurile directe. Slovena s-a impus în 2009 în turneul ITF de la Sofia cu 7-6 (3), 1-6, 6-2, în primul tur, iar Simona anul acesta, în turul al treilea la Miami, cu 5-7, 7-6 (1), 6-2. În urma acestei victorii, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 23.455 de dolari şi 100 de puncte WTA.

În semifinalele de astăzi ale turneului pe iarbă de la Eastbourne, Halep o va întâlni pe germanca Angelique Kerber (31 de ani, 5 WTA), meciul având loc la ora 14:30.

Ultimele două confruntări  dintre cele două sportive au avut loc la Australian Open 2018 și Roland Garros 2019 și în ambele dăți, românca s-a impus în trei seturi.