26 aprilie 2024, 22:50

O româncă a câştigat o medalie de aur și două de argint la Campionatul European de haltere pentru juniori și tineret

O româncă a câștigat o medalie de aur şi două de argint în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret.

Campionatele se desfășoară în aceste zile la Bucureşti. Sportiva Mădălina Bianca Molie a reușit la categoria 64 de kilograme (secţiunea Under-23).

Medaliata cu argint şi bronz de la Europenele de seniori de la Batumi a câştigat aurul la stilul smuls, cu 90 de kilograme, însă la aruncat s-a clasat doar pe locul secund, cu 111 kilograme. Sportiva română a încheiat pe treapta a doua a podiumului, cu 201 kilograme, arată agerpres.ro.

România are 21 de medalii până acum, 4 de aur, 10 de argint şi 7 de bronz. Un obiectiv pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020 este câştigarea a 5-7 medalii la această competiţie.

sursa foto: obiectiv.info