24 aprilie 2024, 18:56

Prima etapă a ultra-maratonului „The Ultra Asia Race”, câștigată de pompierul Iulian Rotariu

Ultra-maratonul „The Ultra Asia Race” se desfășoară, în perioada 9-12 martie, în Vietnam, pe parcursul a patru etape, competiţie organizată de „Canal Aventure”.

Pompierul Iulian Rotariu de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă din Botoşani a câştigat prima etapă a maratonului. Acesta s-a impus în prima etapă desfăşurată pe distanţa de 30 de kilometri dintre Pa Co şi Xam Khoe cu timpul de 2 ore şi 51 de minute, pe locul doi s-a clasat belgianul Danny Switzynck, informează agerpres.ro.

Românul care apără cauza copiilor cu autism, va alerga în etapa a doua.  Alţi 19 ultra-maratonişti din lume vor participa, pe o distanţă de 160 de kilometri, care include atât jungla vietnameză, cât şi zone montane ale acestei ţări.

Iulian Rotariu a mai participat la un ultra-maraton unde a câștigat, după ce a alergat 200 de kilometri în cinci zile.

sursa foto:realitateadebotosani.net