9 mai 2024, 2:51

Primul meci al anului pentru Simona Halep. Cu cine joacă liderul mondial

Simona Halep, numărul unu mondial, va juca primul său meci din 2019 contra australiencei Ashleigh Barty, în optimile turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 823.000 de dolari, informează  Agerpres.

Barty (22 ani, 15 WTA) a trecut, marţi, în primul tur, de letona Jelena Ostapenko (21 ani, 22 WTA) cu 6-3, 6-3, după doar o oră şi 15 minute de joc.

Ashleigh Barty – Sursă Foto: News.ro

În confruntările anterioare dintre cele două, Halep s-a impus în fața australiencei, în 2018, 6-4, 6-1 în semifinale la Montreal şi 7-5, 6-4 în optimi la Cincinnati.

Halep a jucat ultimul său meci în septembrie, la Beijing, abandonând în primul tur, după un set cedat cu 1-6 în faţa tunisiencei Ons Jabeur.

Simona, care a fost nevoită să încheie prematur sezonul 2018 din cauza unei hernii de disc, a înregistrat ultima sa victorie tocmai în august, 6-3, 6-4 cu belarusa Arina Sabalenka, în semifinale la Cincinnati, pierzând apoi următoarele trei partide şi abandonând în a patra.