O româncă de 27 de ani a jucat în două dintre filmele premiate la Oscar.
Diana Alexandra Pocol este din Alba și a absovit Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia şi a Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca. Tânăra a jucat în filmele: Rocketman şi Judy.
În Rocketman, a jucat rolul ”Mary”, secretara lui Dick James, directorul casei de producţie cu care Elton John semnează primul său contract. Pelicula a primit premiul Oscar pentru ”Cel mai bun cântec original”.
”Sunt foarte recunoscătoare că am avut ocazia să lucrez cu astfel de oameni incredibil de talentaţi. A fost o experienţă uimitoare”, spune Diana Pocol, conform adevarul.com.
Cea de-a doua peliculă de Oscar în care a jucat Diana Pocol este Judy, un film biografic despre viaţa celebrei Judy Garland, care a fost distins cu premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal, obţinut de Renée Zellweger. Diana o interpretează în film pe ”tânăra Ava Gardner”.
sursa foto: vimeo.com
Comentariile sunt oprite pentru acest articol