Echipa României, reprezentată de jucătorii Nexus Gaming, au obținut medalia de aur la Counter Strike, în cadrul World Esports Championship 2024. Campionatul de gaming a avut loc în acest an la Riad, în Arabia Saudită.
Reprezentanții țării noastre au câștigat marea finală în fața Portugaliei cu 2-0, o echipă considerată puternică, însă pregătirea și experiența jucătorilor români a făcut diferența. Aceștia și-au învins adversarii după ce au cucerit cele două hărți necesare adjudecării meciului, conform Economica.net.
Pentru câștigarea titlului de campioană mondială la esports, echipa Nexus a primit un premiu în valoare de 100.000 de dolari.
„Este un moment de referință pentru esports-ul românesc și demonstrează potențialul imens pe care acesta îl are de fapt. Medaliile de aur la acest campionat vin după ce în trecut le obținusem și pe cele de bronz sau de argint”, a declarat Octav „ang” Crețu, CEO-ul Nexus Gaming.
Din echipa câștigătoare fac parte Cătălin „BTN” Stănescu, Adrian „XELLOW” Guță, Cosmin „ragga” Teodorescu, Daniel „Ciocardău” Purice și Roberto „ADRON” Păun. În plus, România se poate lăuda și cu cel mai bun jucător al campionatului mondial, adică titlul de MVP, desemnat lui Adrian „XELLOW” Guță.
„Suntem mândri de ceea ce am realizat și sperăm că acest succes să motiveze tinerii jucători să își urmeze pasiunea. Ne-am demonstrat nu doar nouă, ci tuturor celor care ne-au urmărit, că România nu este un outsider în competițiile importante”, a declarat Cătălin „BTN” Stănescu, căpitanul echipei Romaniei.
Comentariile sunt oprite pentru acest articol