8 mai 2024, 22:37

România a cucerit şase medalii la competiția de canotaj din Elveția

În finalele Cupei Mondiale III de canotaj de la Lucerna (Elveţia), sportivii români au reușit să cucerească şase medalii, una de aur, două de argint şi trei de bronz.

Aurul a fost câștigat în proba feminină de dublu vâsle, prin campioanele olimpice Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (dublu vâsle categorie uşoară), cu timpul de 06 min 42 sec 80/100 în faţa echipelor din Italia şi Lituania.

O medalie de argint a fost cucerită în finala probei de dublu rame feminin, prin echipajul format din Ioana Vrînceanu şi Denisa Tîlvescu (06:56.62).

Tot o medalie de argint a obţinut şi echipajul de patru rame feminin, Mădălina Bereş, Iuliana Buhuş, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş, au încheiat cursa pe locul 2.

La patru rame masculin, Mihăiţă Ţigănescu, Mugurel Semciuc, Ştefan Berariu şi Florin Lehaci (05:53.44) au adus medalia de bronz, încheind la 11/00 de locul 2.

O medalie de bronz a câştigat şi echipajul de patru vâsle masculin, compus din Mihai Chiruţă, Ciprian Tudosă, Ioan Prundeanu şi Florin- Marian Enache.

Tot o medalie de bronz a fost câştigată şi în proba de 8+1 feminin, de Gianina Beleagă, Ioana-Mădălina Moroşan, Adriana Ailincăi, Elena Logofătu, Cristina Popescu, Roxana Anghel, Ioana Vrînceanu, Denisa Tîlvescu şi Victoria-Ştefania Petreanu. Sportivele române au încheiat cursa cu un timp de 06 min 08 sec 19/100, la o distanţă de doar 10/100 de locul 2, ocupat de Canada.

România a participat la prima competiţie internaţională importantă după Jocurile Olimpice de la Tokyo, de vara trecută, cu 10 echipaje, compuse din 42 de sportivi. Ţara noastră s-a clasat pe locul 5 în clasamentul pe naţiuni.

sursa foto: Facebook