24 martie 2024, 9:18

România este mândră! Buzărnescu obține titlu WTA, iar Golgotă cucerește medalia de argint la gimnastică

Motiv de bucurie pentru români. Mihaela Buzărnescu a învins-o pe Maria Sakkari, 6-1, 6-0, în finala de la San Jose (California) și cucerește primul său titlu WTA, iar Denisa Golgotă primește medalia de argint la Europenele de gimnastică artistică.

Mihaela Buzărnescu (24 WTA) va intra în top 20 după un meci de o oră și 13 minute, în care s-a impus categoric în fața Mariei Sakkari (23 ani, 49 WTA), primind un cec de 136.695 dolari și 470 de puncte WTA.

Românca a comis 3 duble greşeli, dar nu şi-a pierdut niciodată serviciul (a salvat patru mingi de break), având un procentaj excelent la punctele cu primul serviciu (79%). Buzărnescu a avut 11 winners, faţă de 7 mingi direct câştigătoare ale adversarei, a comis 23 de erori neforţate, iar Sakkari 34.

Sursa: digisport.ro

La San Jose, Buzărnescu a trecut în primul tur de americanca Sachia Vickery, cu 6-3, 4-6, 6-3, în optimi a învins-o pe tânăra americanca Amanda Anisimova (16 ani), cu 7-5, 2-6, 6-1, în sferturi a câştigat în faţa australiencei Ajla Tomljanovic 6-1, 7-5, iar în semifinale s-a impus în faţa belgiencei Elise Mertens, cu 4-6, 6-3, 6-1.

Pe cealaltă parte, la proba de sol din cadrul Campionatelor Europene de gimnastcă artistică de la Glasgow, la puțin timp după ce a cucerit bronzul la sărituri, Golgotă în vârstă de 16 ani obține 13, 600 puncte la sol, care îi aduc media de argint.

Medalia de aur a revenit franţuzoaicei Melanie de Jesus, cu 13,766 puncte. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat belgianca Axelle Klinckaert (13,400).

Sursa: radioconstanta.ro