19 aprilie 2024, 14:02

România U21 a învins Finlanda U21. Rădoi, despre tinerii tricolori: „Au depășit o barieră mentală!”

Tricolorii mici au învins cu 4-1 echipa națională Finlandei. După această partidă, România U21 a făcut un mare pas către EURO 2021. Tinerii fotbaliști români au reușit să urce pe primul loc în grupa de calificare. Rămânerea României pe această poziție depinde de meciul pe care Danemarca o să-l dispute vineri, informează Știrile PRO TV.

Vedeta meciului

Valentin Mihăilă a reuşit să contribuie la toate reușitele Românei. Echipa Finlandei a deschis scorul, în minutul 3, însă în scurt timpul a început șirul de goluri al lui Mihăilă, care doar până la pauză a marcat de două ori şi a provocat un autogol. În minutul 78, a reuşit golul trei, potrivit Fanatik.

Au depășit o barieră mentală

Selecționerul naționalei de tineret s-a declarat încântat de maturitatea tricolorilor, potrivit PRO X. „E bine că jucătorii au avut o reacție matură, pentru că la vârsta asta un gol în minutul trei te poate demoraliza. Ei au arătat că și-au împins limitele și că au depășit acea barieră mentală cu care ne-am confruntat până acum. Au arătat în continuare calm, maturitate. Este un aspect pe carte l-am câștigat în seara aceasta”, a declarat Rădoi, conform Digi Sport.

Sursă cover foto: Digi Sport