4 iunie 2026, 1:21

Rusia sistează cooperarea cu Staţia Spaţială Internaţională

Rusia a anunţat că va pune capăt cooperării cu Staţia Spaţială Internaţională până când sancţiunile impuse de Occident cu privire la invazia sa din Ucraina vor fi ridicate.

Şeful agenţiei spaţiale a ţării a declarat că nu va mai lucra cu partenerii săi, inclusiv NASA şi Agenţia Spaţială Europeană, scrie The Guardian.

Şeful Roscosmos, Dmitri Rogozin, a dezvăluit mişcarea pe Twitter şi a spus că va transmite Kremlinului un calendar pentru finalizarea proiectelor curente.

Dmitri Rogozin, șeful Roscosmos, a declarat într-o postare pe rețelele de socializare că scopul sancțiunilor este de a „ucide economia rusă și de a arunca poporul nostru în disperare și foamete, de a ne îngenunchea țara”. El a adăugat că „(statele occidentale – n.r.) nu vor reuși acest lucru, dar intențiile sunt clare”.


ARTICOLE ASEMĂNĂTOARE

Comentariile sunt oprite pentru acest articol