9 mai 2024, 0:31

Și avem semifinalistele. O zi cu surprize, cam pe aceeași linie a acestui Campionat Mondial

S-a încheiat și ziua de sâmbătă, în care am avut parte de două meciuri cu surprize. Marocul a trimis acasă Portugalia, iar Les Bleus au trimis Anglia în Brexit, la locul ei.

Maroc scrie o filă de istorie a fotbalului și devine prima echipă africană calificată în semifinalele Cupei Mondiale, învingând Portugalia cu scorul de 1-0 în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, devenind singura formație africană din istorie care ajunge în careul de ași la cea mai importantă competiție inter-țări de pe planetă.

Campioana mondială Franța a trecut de Anglia în ultimul sfert de finală de la CM din Qatar, scor 2-1, după ce britanicii au ratat un penalti în ultimele 5 minute.