CITIRE

Simona Halep, calificare în optimile de la Indian ...

Simona Halep, calificare în optimile de la Indian Wells

Simona Halep o va întâlni pe Marketa Vondrousova, în optimile de finală de la Indian Wells. Sportiva din Cehia s-a impus în trei seturi în fața Jelenei Ostapenko, 4-6, 6-3, 6-4.

În acest moment, Simona are 5457 de puncte în clasamentul WTA LIVE, iar Petra Kvitova 5550. Dacă se va califica în sferturile de finală, românca va aduna 5552 de puncte și va rămâne pe poziția secundă.

Vondrousova (61 WTA) se află la de-abia cel de-al treilea turneu la care participă în 2019. Ea a fost eliminată în turul secund de la Australian open de Petra Martic și a jucat finala la Budapesta, una pierdută în fața lui Van Uytvanck.

Sportiva de numai 19 ani are un singur turneu câștigat în carieră. În 2017, pe când avea doar 17 ani, ea s-a impus la Biel. După ce a jucat 3 tururi în calificări, ea le-a eliminat în drumul spre finală pe Karolina Pliskova și Barbora Strycova. Ultimult act a fost câștigat în fața lui Anett Kontaveit, potrivit digisport.ro.

Dincolo de victorie, Simona rămâne şi cu o mică satisfacţie personală, ea fiind protagonista celei mai bune lovituri a zilei de ieri de la Indian Wells.