23 februarie 2020, 7:14

Simona Halep, de neoprit la Australian Open. Ce superstiții respectă românca înainte de fiecare meci

Simona Halep, locul 3 WTA, este de neoprit la Australian Open 2020. Românca a reușit să se califice în sferturile de finală ale Australian Open 2020  în urma victoriei din partida pe care a avut-o împotriva americancei Elise Mertens, locul 17 WTA. Totodată, în urma acestui turneu de Grand Slam al anului, sportiva urmează să urce pe locul doi al clasamentului mondial, anunță Digi24.

Simonei nu i-au trebuit decât două seturi pentru a o învinge pe Elise Mertens, cu scorul de 6-4, 6-4, după o partidă care a durat o oră și 38 de minute, dar care însă nu a fost deloc ușoară. Chiar dacă primul set a fost destul de strâns, Simona s-a focusat mai bine în cel secund unde a condu cu 3-0 și nu a arătat niciun semn de slăbiciune, dar Elise Mertens a fost un adversar pe măsură și a revenit în joc.

Nu a fost prima confruntare dintre cele două sportive, acestea având la activ trei dispute dintre care două au fost câștigate de Simona Halep, iar una de Elise Mertens una, în finala turneului de la Doha din 2019, potrivit Digi24.

Pentru calificarea în sferturi, Halep va primi o recompensă de e 525.000 de dolari australieni (357.000 de dolari americani) şi 430 de puncte WTA, cu ajutorul acestora Simona Haleo va redeveni locul doi în clasamentul WTA, indiferent de parcurul său la Australian Open.

Ce superstiții respectă Simona Halep înainte de fiecare meci

Într-un interviu acordat pe teren, imediat după partida jucată cu Elise Mertens, Simona Halep a adoptat o atitudine relaxată și a glumit cu jurnaliștii. Aceasta a ținut să menționeze și că banii pe care îi câștigă după fiecare partidă jucată vor fi donați pentru a se alătura cauzei de refacere a Australiei după incendiile recente.

Totodată, sportiva a mai menționat și că înainte de fiecare meci respectă anumite superstiții. Se pare că românca are mai multe „melodii norocoase” pe care le ascultă înainte de fiecare partidă, care au ajutat-o înainte de câștigarea turneului de la Wimbledon de anul trecut.

Sursă Foto: digi24.ro.