19 martie 2024, 13:14

Simona Halep se califică în turul al doilea la Australian Open: Mă doare puțin încheietura

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în turul al doilea al turneului Australian Open.

Jucătoarea româncă a învins-o pe americanca Jennifer Brady, locul 49 WTA, cu scorul de 7-6 (5), 6-1. Meciul a durat o oră şi 36 de minute, unde sportiva noastră a dominat setul al doilea după ce primul a fost foarte echilibrat.

În timpul partidei, Halep a căzut și a precizat că o doare puțin încheietura, dar trebuie să se recupereze pentru runda următoare.

A fost un meci greu. Am jucat acum câteva luni și a fost cu set decisiv atunci. Sunt fericită că am câștigat. Să fii în turul al doilea aici, în Australia, este un sentiment foarte plăcut. În setul al doilea mi-am găsit ritmul mult mai bine. Am reușit să o mișc pe teren mai mult, pentru că în primul set am stat într-un singur colț. Am fost mai puternică și serviciul a funcționat destul de bine în setul al doilea.

În 2018, în primul tur m-am accidentat, a fost la fel, poate voi repeta acel turneu (n.r. a ajuns până în finală), nu se știe niciodată. E prea devreme să mă gândesc la asta. Mă doare puțin încheietura, dar nu mă gândesc la ea acum. Trebuie să mă recuperez pentru turul al doilea.

E foarte bine că îl am din nou în echipă pe Darren. Am o echipă bună și vreau să le mulțumesc tuturor pentru că mă susțin in fiecare secundă„, a declarat Simona Halep după partidă, potrivit hotnews.ro.

sursa foto: gsp.ro