20 aprilie 2024, 10:13

Sportiv român, locul 5 la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori

Lucian Borş Dumitrescu a ocupat locul 5 la categoria 66 kg la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori de la Marrakech (Maroc). Românul a fost învins în meciul pentru medalia de bronz de azerul Ibrahim Aliev, transmite Agerpres.

Lucian Borș Dumitrescu

An bun pentru Lucian Borș Dumitrescu

În acest an, Lucian Borş Dumitrescu a cucerit medalia de aur în proba de 66 kg, din cadrul Cupei Europei la juniori de la Praga, potrivit GDS.

Patru sportivi reprezintă România în Maroc

România participă cu patru sportivi la Mondialele de juniori. Ceilalți trei sportivi români sunt Adrian Şulcă şi Olga Severin și Mircea Tomescu. La competiţie au fost înregistrați 517 judoka din 81 de ţări. 294 dintre sportivi sunt înscriși la categoriile masculine, în ce 223 tinere sunt înscrise la probele feminine, conform Agerpres.

Fotografii: Laris Borș