16 aprilie 2024, 12:00

Sportivii români aduc 4 medalii de la Campionatele Europene de tir cu arcul

Campionatele Europene de tir cu arcul de la Porec, Croația, s-au desfășurat în perioada 3-12 septembrie 2021.

România a participat în cadrul competiției și a cucerit patru medalii, dintre care două au fost de aur, una de argint şi una de bronz, toate la juniori.

Echipa feminină de junioare, în componenţa Andreea Albu, Beatrice Miklos, Elena Topliceanu, a devenit campioană europeană, sportivele antrenate de Viorel Habian devansând în clasamentul final formaţiile Italiei şi Marii Britanii.

Beatrice Miklos a câştigat aurul la junioare în proba de arc recurve, după o finală dominată în faţa slovenei Metka Obljubek.

În aceeaşi competiţie, Mădălina Amăistroaie, participantă la JO de la Tokyo, a terminat pe locul 5.

Medaliat de argint a fost adusă de Mario Ţîmpu la arc recurve juniori, el fiind învins în finală de cehul Frantisek Hermanek.

Elena Topliceanu a câştigat medalia de bronz la arc barebow.

Cu cele 4 medalii, România se claseză pe locul 5 în clasamentul pe naţiuni. În cadrul Campionatului au fost prezenți nu mai puțin de 191 de sportivi din 22 de țări europene.

sursa foto: Facebook