19 aprilie 2024, 6:51

Triatlonul H3RO 2021 de la Mamaia: campionii naționali și câștigătorii competiției

Cei mai buni triatloniști din România au participat la H3RO 2021, triatlonul internațional de la Mamaia, pentru a ne oferi un spectacol sportiv de excepție. Competiția a înglobat două campionate naționale, distanța standard și distanța medie, dar și curse dedicate probelor de sprint și supersprint.

Clasamentele la finalul competiției au arătat astfel:

La Campionatul Național distanță Medie proba masculină, au ocupat primele trei locuri: Mihai Vigariu, Beres Hunor și George Iulian Murar, iar la feminin s-au impus Adel Koter, Beatrice Ologeanu și Reka Balint.

La Campionatul Național distanță Standard, băieții au dus o lupta aprigă. Locul întâi la proba masculină a fost ocupat de către Felix Duchampt, sportivul care a reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Tokio. El a fost urmat de Nicolae Șeitan și de Erik Rogoz. La proba feminină, Antoanela Mănac a ocupat primul loc. Pozițiile doi și trei din clasament au fost adjudecate de către junioarele Delia Dudău și Alice Perjoiu.

Clasamententul Open la proba Medie a fost următorul:

Masculin – Mihai Vigariu (I), Hunor Beres (ÎI), Murar George Iulian (III), Ene Răzvan (IV), Dudu Andrei Dan (V).

Feminin – Koter Adel (I), Ologeanu Beatrice (ÎI), Balint Reka (III), Darabant Husanu Noelle Priscilla (IV), Tuzson Agnes (V).

Clasamentul Open la proba Standard:

Masculin – Felix Duchamp (I), Șeitan Nicolae (ÎI), Rogoz Erik (III), Remzing Vlad (IV), Ion Alex (V).

Feminin – Mănac Antoanela (I), Dudău Delia (ÎI), Perjoiu Alice (III), Popescu Maria Mirela (IV), Balog Henrietta (V).

Competiția de triatlon Sprint i-a avut câștigători la masculin pe Babanschi Daniel, primul clasat, Catană Vlad Gheorghe – locul doi și Petrașcu Matei, ocupantul locului al treilea. La proba feminină, Besennyei Anna Maria a învins detașat. Locul doi a fost ocupat de Damian Casia și locul trei de Andreea Denisa Cralea.

În cursa probei de Supersprint, au ocupat primele trei poziții la băieți Grigoriu Lucas, Safca Mihai-Daniel și Mihu Victor Cristian, iar la fete s-au impus în clasament Rusu Eremia Bianca-Ioana pe prima poziție, urmată de Eross Hanna și Rasadean Maia Alexandra.

O noutate a acestei competiții a fost participarea a cinci ștafete de paratriatlon care au luat startul la H3RO 2021, sprijinite de centrul educativ sportiv și întreprinderea socială 2BE. Această inițiativă a reprezentat o premieră pentru competițiile de triatlon din România. Ideea de a face accesibil sportul pentru persoanele cu deficiențe de vedere, dar și încurajările și susținerea pe care acești sportivi le-au primit din partea tuturor participanților, ne aduc și mai multă încredere în alegerea de a susține că sportul este pentru toți.

Premiile în bani la această ediție au fost de 42 200 de lei.