25 aprilie 2024, 9:47

Ucraina a câștigat, cu mari emoții, Eurovisionul. Clasamentul, dat peste cap de votul publicului

Kalush Orchestra  cu piesa „Stefania” a cîștigat sâmbătă noapte Concursul Eurovision, așa cum anticipau casele de pariuri.

România a terminat pe locul 18.

Clasamentul, dat peste cap de votul publicului

Inițial, în urma votului juriului, pe primul loc se clasase Marea Britanie, iar Ucraina era abia pe locul patru. A urmat însă votul publicului, care a fost decisiv pentru Ucraina. 439 de puncte au făcut ca trupa Kalush Orchestra  să sară de pe locul patru pe primul loc și acolo a rămas până la finalul votării.

O alta trupă care a obținut un punctaj incredibil în urma votului publicului a fost Zdob și Zdub, reprezentanta Moldovei. Moldovenii au sărit astfel de la un loc din coada clasamentului către un final loc 7, după ce au primit 239 de puncte.

La final podiumul arăta cam așa: Ucraina, Marea Britanie, Spania.

Stefania

„Stefania” amestecă hip-hop-ul cu muzică tradițională. Versurile sunt scriese  înainte de război, dar rezonează puternic cu evenimentele actuale („Întotdeauna voi găsi drumul spre casă chiar și dacă toate drumurile sunt distruse”). În plin război, reprezentanții Ucrainei au făcut un apel, de pe scena din Torino, pentru salvarea soldaților de la oțelăria Azovstal din Mariupol.

Sprijinul pentru Kalush Orchestra a crescut vertiginos de când Rusia a declanșat războiul, la 24 februarie. Amintim că Rusia a fost exclusă din competiție anul acesta din cauza invaziei declanșate de Vladimir Putin în Ucraina, în 24 februarie.

Mesajul lui Zelenski

”Curajul nostru impresionează o lume întreagă, muzica noastră cucerește Europa”, a fost mesajul președintelui ucrainean Volodimir Zelenski după ce trupa Kalush Orchestra a câștigat competiția Eurovision 2022. ”Anul viitor Ucraina va găzdui Eurovision. Pentru a treia oară în istorie! Și cred că nu va fi și ultima!”, a mai transmis Zelenski, pe Facebook.

„Ne vom asigura că într-o bună zi participanții și invitații de Eurovision vor fi găzduiți într-un Mariupol ucrainean. Liber, pașnic și reconstruit. Vă mulțumesc pentru victorie, Kalush Orchestra și tuturor celor care au votat pentru noi! Glorie Ucrainei!”, a mai spus Zelenski.