26 iunie 2024, 16:49

Un meci ca pe vremea Generației de Aur, pe Allianz Arena. România – Ucraina 3-0

Un meci de zile mari a transformat orice urmă de scepticism într-o euforie de zile mari, astăzi, pe Allianz Arena, în orașul german Munchen. Meciul de debut al tricolorilor la Euro 2024 a dat un boost moral atât echipei cât și celor de acasă.

Prima repriza a aparținut României și s-a jucat la o singură poartă, cu o posesie de peste 60% a noastră. Golul, primul, a venit motivat și meritat. O execuție superbă a căpitanului Stanciu. Dar sărbătoarea a venit abia după pauză când presiunea asupra echipei Ucrainei a crescut și au urmat, destul de rapid, alte două goluri. Ucrainenii au încercat multe, dar nu le-au ieșit nimic, astfel nu a fost de mirare că primul șut pe poartă a fost tras în minutul 76.

S-a terminat 3-0, scor care ne aduce de toate – încredere, cele 3 puncte puse în joc, golaveraj. Și poate o cărămidă în istoria noii Naționale.