18 iulie 2026, 18:58

Un muzeu pentru câini, deschis în Franța

În Franța s-a deschis oficial Muzeul Câinelui, un spațiu ”dog friendly”, unde câinii își pot însoți stăpânii în timpul vizitei.

Este al doilea ca mărime din lume, după cel din New York.

La muzeul din Aubervilliers (la periferia nordică a Parisului), câinii sunt bineveniți și reprezintă o parte activă a publicului, ceea ce face ca spațiul să fie unic.

Avem chiar și două mici parcuri pentru câini la baza clădirii, astfel încât câinii care ne vizitează să poată alerga înainte de a intra’, a declarat Dorothee Fabre, directoarea muzeului și a bibliotecii media, notează agerpres.ro.

Muzeul, amplasat în sediul ‘Centrale Canine’, o instituție care coordonează comunitatea canină franceză din 1881, reunește peste 500 de metri pătrați de colecții, de la sculpturi, gravuri și tapiserii până la obiecte mici precum un nasture, reflectând importanța câinelui loial și figură culturală de-a lungul timpului.


ARTICOLE ASEMĂNĂTOARE

Comentariile sunt oprite pentru acest articol