1 mai 2024, 13:04

Un român a obținut titlul mondial la Jocurile mondiale de vară Special Olympics

Performanță deosebită pentru un elev cu dizabilități intelectuale din Timișoara. Timotei Julei a reușit să câștige medalia de aur la înot în cadrul Jocurilor mondiale de vară Special Olympics, care se desfășoară în această perioadă la Berlin.

Timotei Julei are 19 ani și a terminat clasa a IX-a la Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Constantin Pufan”. Tânărul este membru al Clubului Sportiv «Ambasadorii Speranței» din Timișoara, unde antrenor este Marius Pârjol.

Vineri, Timotei Julei a câștigat medalia de aur la înot în cadrul Jocurilor mondiale de vară Special Olympics, care se desfășoară în această perioadă în Berlin, scrie Tion.

„Chiar am încercat să-mi găsesc cuvintele, dar nu am reușit! Sunt atât de mândru de Timotei, am trăit niște momente unice, am văzut pe podium pe treapta cea mai înaltă un sportiv senzational, un campion mondial și acesta este din România, din Timişoara și culmea e că este sportivul pe care îl antrenez!

Încă nu pot „procesa” importanța acestei medalii, este medalia visată de orice sportiv. Felicitări Timotei! România și Timișoara se mândresc cu tine!”, a subliniat antrenorul Marius Pârjol.

Aceasta nu este prima performanță a lui Timotei Julei. Potrivit antrenorului Marius Pârjol, Timotei a obținut locul 2 la Campionatul național de patinaj adaptat Special Olympics de la București în 2020, și tot locul 2 la Turneul regional de baschet, care a avut loc la Arad în 2022.

De asemenea, la Campionatul național de natație pentru persoanele cu dizabilități intelectuale, care a avut loc în 2022 la București, Timotei a obținut locurile 3 și 4 la două probe distincte.

Totodată, în anii trecuți, Timotei Julei a mai obținut premii la competiții sportive de înot, baschet și atletism.