CITIRE

Un român a ocupat locul al treilea în prologul Tur...

Un român a ocupat locul al treilea în prologul Turului Utah

România ocupă locul al treilea în prologul Turului ciclist al statului american Utah, desfăşurat luni la Snowbird Resort.

Câștigătorul este rutierul Serghei Ţvetcov (Floyd’s Pro Cycling).

Locul 1 a fost cucerit de canadianului James Piccoli (Elevate – KHS Pro Cycling), cronometrat în 8 min 37 sec pe 5,3 km, urmat de americanul Lawson Craddock (EF Education First) şi Ţvetcov, ambii la 6 secunde, arată agerpres.ro.

Anul trecut românul s-a clasat pe locul al treilea la Turul Utah, în tricoul echipei UnitedHealthcare Pro Cycling Team.

Astăzi este prima etapă a cursei, la North Logan City, pe 145,2 km.

Serghei Țvetcov este un ciclist român de performanță. El este originar din Republica Moldova. Ţvetcov a câştigat ediţia a 51-a a Turului ciclist al României.

sursa foto: romanialibera.ro