26 aprilie 2024, 15:35

Un român, printre cei mai curajoși oameni din lume. Tibi Ușeriu a încheiat cursa de la Cercul Polar

Maratonul Yukon Arctic Ultra 2020 s-a terminat.

Yukon Arctic Ultra este o cursă de 490 km, cu startul în Whitehorse şi finish în Pelly Crossing, iar concurenţii au la dispoziţie 8 zile pentru a ajunge la final.

Tibi Ușeriu a încheiat cursa de la Cercul Polar pe locul doi. Câștigătorul maratonului este elvețianul Fabian Imfeld. Cei doi au fost singurii care au trecut linia de sosire, după ce ceilalţi 21 concurenţi înscrişi în cursa de 300 de mile au abandonat.

Românul a străbătut 482 de kilometri în șase zile, 23 de ore și puțin peste 13 minute și a trecut linia de sosire în jurul orei 21.00, ora României.

Am crezut că le-am văzut pe toate, dar nu, aici a fost o experiență… nu se compară cu nimica. Am două degerături, dar mici. Mi-au făcut check-ul, la inimă, la tot, sunt bine, pot să mă duc înapoi la Whitehourse”, a povestit românul despre cursă, conform stiri.tvr.ro.

Tiberiu Uşeriu a fost la cea de-a doua participare la Yukon Arctic Ultra. Anul trecut a mers aproximativ 100 de kilometri în 24 de ore la temperaturi de -38 de grade Celsius, iar la a doua oprire, medicii care i-au făcut controlul de rutină l-au anunţat că trebuie să se retragă.

sursa foto: monitorulcj.ro