28 martie 2024, 22:08

Update Simona Halep câștigă primul meci la Wimbledon. În turul doi ar putea să o întâlnească pe Mihaela Buzărnescu

Update ora 17:00:

Simona Halep a învins-o pe Aliaksandra Sasnovich, în primul meci în cadrul turneului de Mare Șlem, de la Wimbledon, scor a fost de 6-4; 7-5. Simona a fost condusă în al doilea set cu 5-2, însă, a reușit să revină spectaculos pe finalul jocului, câștigând setul și meciul. În timpul partidei cu Sasnovich, românca a suferit și o ușoară accidentare la gleznă, însă aceasta s-a recuperat rapid și a putut duce mai departe meciul.

În turul doi, Halep o va întâlni pe învingătoarea din meciul care încă se dispută, dintre Mihaela Buzărnescu și americanca Jessica Pegula. În acest moment, Buzărnescu conduce cu 6-4; 4-1, iar șansele să joace cu Simona Halep sunt destul de mari.

Simona Halep actualul loc șapte al WTA intră în scurt timp în cel de-al treilea Mare Șlem al anului acesta. Organizatorii evenimentului au programat-o pe Simona pe Terenul unu din complex. Jocul începe la 15:00, iar adversara româncei va fi Aliaksandra Sasnovich locul 37 WTA. Cele două sportive nu au mai jucat până în prezent una împotriva celeilalte.

Țara noastră se bucură de o reprezentare desăvârșită dacă ne uităm la tabloul feminin de la Wimbledon. Încă din prima zi pe terenurile Marii Britanii au luat startul șase din sportivele noastre. Din punct de vedere teoretic, cel puțin așa se consideră, cele mai dificile dueluri le vor avea Gabriela Ruse ajunsă aici din calificări, Ana Bogdan și Sorana Cîrstea. Fetele se vor lupta cu adversare ce dețin performanțe remarcabile în acest circuit, dar și cu poziții remarcabile în ierarhia WTA.

„Nu îmi mai fac griji în privința rezultatului”, a declarat Simona conform telekomsport.ro.