29 martie 2024, 7:50

Vă mai aduceți aminte de Dinamo – Foresta (4-5)? Scenariul s-a repetat zilele trecute în Serie D din Italia (VIDEO)

În 2000 se întâmpla una dintre surprizele fotbalului românesc, de fapt ca mai mare răsturnare de scor din istorie.

În partida Dinamo – Foresta, meci desfășurat în “Groapă”, dinamoviștii au condus cu 3-0 la pauză, iar în minutul 70 a fost chiar 4-0. Nimeni nu se mai aștepta la nimic, până când s-a produs “minunea”. Foresta a dat un gol, și încă unul, încă un gol, a egalat, ca apoi să câștige cu 4-5.

,,La pauză, antrenorul Marin Barbu era demis, patronul Eugen Huțu plecase din tribună în minutul 29, la 0-2. La vestiar țipete, scaune rupte, înjurături… ca la 0-3! Țineam toți capul în jos și îl ascultam pe nea „Magiun”… Ne gândeam doar cum să nu luăm mai multe. Ce să întoarcem? Poate doar obrazul! Au fost 45 de minute de coșmar… Vorbeam și între noi… „Hai, mă, să ne apărăm cu toții, să nu luăm mai multe”. Era primul nostru meci televizat și ne era rușine că ne facem de râs…” , a povestit atacantul Robert Niţă pentru Fanatik.

Derthona – Fossano

Ei bine, situația s-a repetat zilele trecute în Italia, Serie D.

Pe Stadio „Fausto Coppi” din Tortona (provincia Alessandria), oaspeții de la Fossano au început perfect meciul cu Derthona (Serie D – Grupa A, etapa a 19-a) și conduceau cu 4-0 după o oră de joc (Alvitrez ’25, ’36 penalty, Viglietta ’45+1 și Cannistra ’60).

Ultima clasată nu a reușit să reziste, iar gazdele au revenit spectaculos și s-au impus grație golurilor marcate de Ciko (’62, ’66 penalty), D’Arrigo (’76), Villa (’79) și Romairone (’88).