25 aprilie 2024, 20:25

Victorie la limită pentru Simona Halep. Românca s-a calificat în optimile de finală la Rogers Cup

Simona Halep (4 WTA) s-a calificat în optimile de finală la Rogers Cup (Toronto, Canada), miercuri seară, după ce a trecut de Jennifer Brady (76 WTA), scor 4-6, 7-5, 7-6 (5), anunță Mediafax.

După ce a avut o pauză de mai bine de trei săptămâni, în care nu a mai jucat un meci simplu, după performanța de la a Wimbledon, Simona Halep  a avut destul de multe ezitări în jocul cu americanca Jennifer Brady.

Bardy a reușit astfel să câștige primul set al meciului în aproximativ 40 de minute, după ce a luat un avantaj important în debutul actului, când a condus cu 3-0. Însă, Halep și-a revenit și a reușit un break, egalând scorul la 3, dar tot nu a fost suficient, deoarece Brady a câștigat din nou pe serviciul româncei şi a câştigat cu 6-4.

În ultimul act, Halep s-a focusat și a avut un început în forță reușind să se impună cu 4-0. Cu toate acestea, românca a avut parte de o cădere extrem de bizară, fapt ce a determinat-o pe Brady să revină în joc și să conducă cu 5-4, fiind chiar la două mingi de câştigarea jocului. Simona nu s-a lăsat nici de această dată, a dovedit că este o luptătoare și a servit pentru meci, la 6-5. În ciuda tuturor eforturilor Simonei meciul a intrat în tie-break, unde Halep s-a impus cu 7-5, partida terminându-se după o oră și 28 de minute.

În optimile de finală de la Rogers Cup, Simona Halep se va duela cu învingătoarea din partida Donna Vekic (24 WTA) – Svetlana Kuznetsova (198 WTA), mai anunță Mediafax.

După victoria la limită pe care a obținut-o în fața americancei Jennifer Brady, Simona Halep a recunoscut că a resimţit pauza lungă de pe terenul de tenis

În ultimul set, Halep a condus cu 4-0, dar totul s-a decis în tie-break: „S-a simţit că nu am mai jucat de două săptămâni. E dificil să vin şi să joc un meci oficial. Aveam nevoie de o pauză, pentru că au fost multe emoţii în timpul Wimbledon. Mă ajută foarte mult fanii, pentru că mă sprijină mult. Le mulţumesc!”, a declarat Simona Halep, pe teren, potrivit Mediafax.

Sursă Foto: digisport.ro