18 aprilie 2024, 13:13

Victorie pentru România! Robert Tămârjan câștigă medalia de aur la Campionatul European de triatlon multisport

România a câștigat prima medalie de aur, la cros duatlon, în cadrul Campionatelor Europene de triatlon multisport, organizate la Sovata. Robert Tămârjan este câștigătorul, acesta reușind să se impună la categoria de paraatleți gradul 4.

Aceste tipuri de întreceri – cros duatlon – sunt alcătuită, în general, atât din distanțe parcurse în alegare, dar și cu bicicleta. În acest caz, întrecerea a fost formată din 7 kilometri de alergare, 20,4 kilometri bicicletă şi 3,5 kilometri de alergare pentru categoriile Elite, U23 şi Age Group şi 3,5 kilometri alergare, 10,2 kilometri bicicletă şi 1,7 kilometri alergare, pentru juniori şi paraatleţi, anunță Agerpres.

La categoria U23 feminin, primul loc a fost ocupat de  rusoaica Daria Rogozina, care le-a devansat pe Marta Menditto (Italia) şi Sofia Prima (Ucraina). Îvgran concursul masculin s-a impus Tommaso Gatti (Italia), urmat de Evgheni Efov (Rusia) şi Lucas Van Deynze (Belgia).

„La junioare a obţinut victoria Zuzana Michalikova (Slovacia), urmată de compatrioata sa Margareta Bicanova şi de Zoe Van Dijk (Olanda). La masculin s-a impus Corentin Lefer (Franţa), urmat de Filippo Pradella şi de Francesco Podda (ambii din Italia).

La paraatleţi S3, pe primul loc a terminat Raul Zambrana Romero (Spania), urmat de conaţionalul său Joaquin Carrasco (Spania), iar la paraatleţi gradul 4, pe primul loc s-a clasat Robert Tămârjan (România), urmat de Gabor Czene (Ungaria).

La categoria Age Group, România a cucerit 4 medalii de aur prin Annamaria Bako (25-29 ani), Noemi Lupuj (30-34 ani), Csongor Laszlo (30-34 ani), Istvan Csergedi (35-39 ani), 2 de argint prin Aron Incze (20-24 ani) şi Oszkar Bagonya (30-34 ani) şi alte 2 de bronz, prin Zsolt Keresztes (20-24 ani) şi Anca Elena Costin (45-49 de ani)”, mai citează Agerpres.

Miercuri se vor desfăşura întrecerile la duatlon standard, la Transilvania Motor Ring (Ungheni/Cerghid).

Transilvania Multisport Triathlon European Championships este o competiție sportivă organizată de de Federaţia Română de Triatlon, Clubul Master Ski&Bike şi SportLife Multimedia Events, în parteneriat cu Primăria Municipiului Târgu Mureş şi cu sprijinul Consiliului Judeţean Mureş.

Sursă Foto: Federatia Romana de Triatlon facebook.com