25 mai 2024, 14:51

85 de sportivi români au asigurate biletele pentru JO 2024

Luptătoarele Cătălina Axente și Kriszta Incze s-au calificat, vineri, la Jocurile Olimpice de vară de la Paris.

Ambele sportive au avut un parcurs fără greşeală la turneul preolimpic mondial de la Istanbul.

Cătălina Axente a învins-o în optimile categoriei 76 de kilograme pe lituanianca Kamile Gaucaite, în sferturi a dispus de franţuzoaica Pauline Denise Lecarpentier, iar în semifinale s-a impus în faţa belarusei Anastasia Zimiankova.

La rândul său, Kriszta Tunde Incze a învins-o în optimile categoriei 62 de kilograme pe australianca Nachi Masuda, în sferturi a trecut de chinezoaica Jia Long, iar în semifinale a câştigat meciul decisiv cu belarusa Veronika Ivanova.

La categoria 68 de kilograme, Alexandra Nicoleta Anghel a învins-o în preliminarii pe italianca Dalma Caneva, în optimi s-a impus în faţa kazahei Elena Şalîghina, în sferturi a trecut de letona Elma Zeidlere, dar a pierdut semifinala cu indianca Nisha Nisha.

Românca va mai avea o şansă de a ajunge la Paris, dacă va câştiga meciul pentru bronz şi barajul pentru JO 2024 cu cealaltă medaliată cu bronz a categoriei.

La momentul actual, România are 4 luptători calificaţi la JO 2024, după ce Andreea Beatrice Ana a obţinut biletul la turneul preolimpic european de la Baku, iar Alin Alexuc-Ciurariu s-a calificat joi.

Lotul tricolor pentru competiția de la Paris a ajuns la 85 de sportivi.

Team Romania pentru Jocurile Olimpice

  • Atletism (5): Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklos (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului)
  • Înot (2): David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber)
  • Box (1): Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg)
  • Canoe (3): Cătălin Chirilă (C1 – 1.000 m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuţă (C2 – 500 m)
  • Canotaj (44 locuri cotă): dublu vâsle feminin, categorie uşoară, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 feminin, dublu vâsle masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin, patru vâsle masculin, 8+1 masculin
  • Gimnastică artistică (6): 5 locuri cotă – echipa feminină; Andrei Muntean
  • Gimnastică ritmică (1): Annaliese Drăgan
  • Lupte (4): Andreea Beatrice Ana (lupte libere, cat. 53 kg), Kriszta Tune Incze (lupte libere, cat. 62 kg), Cătălina Axente (lupte libere, cat. 76 kg), Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat. 130 kg)
  • Polo pe apă (13): 13 locuri cotă – echipa masculină
  • Scrimă (1): Mălina Călugăreanu (floretă)
  • Tenis de masă (4): 3 locuri cotă – echipa feminină, Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs (dublu mixt)
  • Yachting (1): Ebru Bolat (clasa Ylca 6)

ARTICOLE ASEMĂNĂTOARE

Comentariile sunt oprite pentru acest articol