19 aprilie 2024, 4:43

Primul gol al lui Messi în tricolul Barcelonei. Se întîmpla acum 16 ani

În 2005, la noi naționala de fotbal era antrenată de Victor Pițurcă. Iar Gâlcă, Dorinel Munteanu, Pancu, Rădoi sau Chivu încă mai jucau. Tot atunci la Barcelona își făcea debutul tânărul Leo Messi. Să vedem primul gol al lui Messi în tricolul Barcelonei…

Avea doar 17 ani. Intră pe teren în minutul 87. Un debut simbolic, nu? Ce puteai face în 3 minute? Chiar și comentatorii glumesc pe marginea acestui fapt. Ei bine, Messi, cu pofta de joc pe care i-o știm, a dat două goluri. Primul a fost anulat pe motiv de offside – deși ulterior s-a demonstrat că nu a fost tocmai așa. La cel de-al doilea nu a mai avut nimeni ce comenta…

Debutul

Pe 1 mai 2005, un puști argentinian în vârstă de doar 17 ani intra în lumea mare a fotbalului. Venit în Catalonia de când era doar un copil, Messi reușea acum 16 ani primul său gol la echipa de seniori a Barcelonei.

Multă lume auzise în 2005 de un puști al Barcelonei care ”vrăjea” mingea, dar puțini știau de ce este capabil.

Cu numărul 30, înlocuindu-l pe legendarul Samuel Eto’o, în minutul 87, Messi intra pe teren și, trei minute mai târziu, reușea să înscrie în poarta lui Albacete. De specificat că pasa fabuloasă a venit de la Ronaldinho.

Securizând victoria cu 2-0 a catalanilor, Messi devenea cel mai tânăr marcator din La Liga. El a fost și cel mai tânăr debutant din La Liga, bifând primul meci în tricoul catalanilor în sezonul 2004-2005 din La Liga.

Pe lângă momentul istoric, rămâne întipărită și furia lui Eto’o atunci când a fost înlocuit cu un puști, camerunezul fiind în cursa pentru trofeul de golgheter.

Primul gol al lui Messi în tricolul Barcelonei. Ce a urmat – 700 de goluri, 35 de trofee

Înaintând spre zilele noastre, Messi a reușit până acum peste 700 de goluri în toate competițiile, a cucerit 35 de trofee la Barcelona și a câștigat 6 Baloane de Aur.

Ultimul trofeu cucerit de argentinian este Cupa Spaniei, la mijlocul lunii aprilie. În La Liga, Barcelona ocupă locul 3, fiind la egalitate cu Real și la două puncte de liderul Atletico.

Cu toate acestea, viitorul lui Messi pe Camp Nou este incert. Noul președinte al clubului, Joan Laporta, face tot ce îi stă în putere pentru a-l ține pe argentinian în Catalonia, dar Messi pune anumite condiții pentru a rămâne.

Între timp, Manchester City și PSG ”pândesc” orice oportunitate pentru a-l atrage pe starul ajuns la 33 de ani.

Înregistrarea meciului poate fi văzută aici. Iată și primul gol al lui Messi în tricoul Barcelonei. Se întâmpla acum 16 ani, la 1 mai 2005: