27 aprilie 2024, 21:58

Rafael Nadal a devenit primul jucător din istorie cu 100 de meciuri câştigate la Roland Garros

Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a câştigat duminică finala probei masculine de simplu a turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, învingându-l în trei seturi, 6-0, 6-2, 7-5, pe liderul mondial, sârbul Novak Djokovic.

Cifră faraonică

Învingându-l pe Nole în finala de duminică, Rafa a atins cifra faraonică de 100 de victorii la Roland Garros. Cu numai două înfrângeri, scrie sport.francetvinfo.fr.

Nadal a egalat, totodată, recordul de 20 de trofee de Marele Şlem deţinut de elveţianul Roger Federer.

Djokovic rămâne cu 17 titluri de Mare Şlem în palmares. El a suferit prima înfrângere din acest an, a doua dacă se ia în considerare descalificarea de la US Open, după lovirea involuntară a unei arbitre.

Cel mai vârstnic campion la Roland Garros

La 34 de ani şi 130 de zile, Nadal este cel mai vârstnic campion de la Roland Garros, de la conaţionalul său Andres Gimeno, în 1972. El s-a impus anul acesta la Paris fără a pierde vreun set.

De la prima participare, în 2005, Nadal nu a pierdut decât două meciuri la Roland Garros, în 2000 cu suedezul Robin Soederling, în optimi, şi în 2015, în faţa lui Djokovic, în sferturile de finală. Ibericul a declarat forfait în 2016, înaintea meciului din turul al treilea.

Djokovic conduce încă în meciurile directe, cu 29-27.

Sursa foto: DAVID ILIFF. License: CC BY-SA 3.0